Zapraszamy na Retrospekcje WAMA Film Festival w MDK

utworzone przez | wrz 22, 2020 | Aktualności

W poniedziałek 28 września i we wtorek 29 września zapraszamy wszystkich miłośników kina na pokazy filmów 6. edycji WAMA Film Festival. Początek seansów godz. 18.00. Sala widowiskowa Miejskiego Domu Kultury w Działdowie przy ul. Jagiełły 13. Wstęp jest bezpłatny (52 miejsca, wejściówki do odbioru w kasie).

28 września, godz. 18.00

filmy krótkometrażowe: „NIE ZMIENIAJ TEMATU”, „WE MNIE”, „MARCEL”

29 września, godz. 18.00

film pełnometrażowy: „ANTROPOCEN: EPOKA CZŁOWIEKA”

W ramach Retrospekcji zostaną pokazane trzy fabularne krótkie metraże oraz pełnometrażowy film dokumentalny. Widzowie zobaczą najlepszy tytuł Konkursu Filmów Krótkich „Marcel” Marcina Mikulskiego z przebojową rolą Piotra Żurawskiego, wyróżniony Nagrodą Specjalną w Olsztynie „We mnie” Marii Wider, a także najlepszy film krótkometrażowy ubiegłorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Nie zmieniaj tematu” Huberta Patynowskiego.

Program Retrospekcji uzupełnia realizowany przez cztery lata film dokumentalny „Antropocen: epoka człowieka” (Jennifer Baichwal, Nicholas de Pencier, Edward Burtynsky). To utrzymana w surrealistycznym duchu hipnotyczna opowieść na temat trwałych zmian w krajobrazie Ziemi na skutek bezwzględnej ingerencji człowieka.

— Retrospekcja jest tradycyjnym filmowym podsumowaniem ubiegłorocznej edycji festiwalu, a jednocześnie zapowiedzią tego, co będzie czekało sympatyków dobrego kina już od 6 października w Olsztynie. Przypominając niepokojący „Antropocen: epoka człowieka”, chcemy zwrócić uwagę na przyszłość naszej planety. Postawić pytania o agresywną politykę człowieka wobec Ziemi i zastanowić się wspólnie z widzami czym powinna być dziś świadomość ekologiczna. Takich pytań będzie wiele w trakcie 7. WAMA Film Festival — zapowiada Marcin Kot Bastkowski, dyrektor WAMA Film Festival.

Partnerami tegorocznej retrospekcji są: kino Światowid w Elblągu, Bartoszycki Dom Kultury, Ełckie Centrum Kultury, Centrum Kulturalno-Biblioteczne (CKB) w Dobrym Mieście, Miejski Dom Kultury w Działdowie, Iławskie Centrum Kultury oraz Braniewskie Centrum Kultury. Wydarzenie współfinansuje Komisja EuropejskaWstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny.

Film Pełnometrażowy:

ANTROPOCEN: EPOKA CZŁOWIEKA
reż. Jennifer Baichwal, Nicholas de Pencier, Edward Burtynsky
prod. Jennifer Baichwal, Nicholas de Pencier
87 minut

Od wybetonowanych brzegów Chin, które zajmują dziś aż 60% wybrzeża kontynentalnego Azji,
do największych naziemnych maszyn, jakie kiedykolwiek zbudowano w Niemczech. Od psychodelicznych kopalni potasu w rosyjskim Uralu do metalowych kontenerów w mieście Norylsk. Od zdewastowanej Wielkiej Rafy Koralowej w Australii po surrealistyczne stawy litu na pustyni Atakama. Kręcony przez cztery lata z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik i wysokiej jakości sprzętu film dokumentuje formy
i przejawy dominacji człowieka nad Ziemią.

Filmy Krótkometrażowe:

NIE ZMIENIAJ TEMATU

reż.:Hubert Patynowski
prod. Centrum Filmowe Ama
30 minut

Na osiedlu obowiązują trzy zasady: „Pierwsza: nigdy nie oszukiwać ziomków. Druga: nie wyleszczać
się i zawsze odpowiadać na atak. Trzecia – najważniejsza: nie donosić na psy. A kto je złamie, ten ma przejebane”. Uliczny kodeks, osiedlowe mordy i rap.

WE MNIE
reż. Maria Wider
prod. Gdyńska Szkoła Filmowa
21 minut

Sandra i Dawid niedługo biorą ślub, wcześniej jednak kobieta musi przerwać ciążę z powodu wad genetycznych płodu. To doświadczenie zmieni ich na zawsze i postawi pod znakiem zapytania ich wspólną przyszłość.

Film jest debiutem reżyserki.

MARCEL
reż. Marcin Mikulski
prod. Studio Munka – SFP
25 minut

Marcel to człowiek, na którego nikt nie zwraca uwagi. Kontroler w autobusie nie sprawdza mu biletów, szef w pracy zapomina o nim, rozdzielając zadania, a zakochani namiętnie całują się przy nim w windzie. Wiedzie błogie życie pozbawione obowiązków. Jego idealny świat rozpada się jak domek z kart, gdy pewnego ranka ratuje sąsiadkę przed samobójczym skokiem z dachu. Lawina nieprzewidzianych zdarzeń popchnie Marcela do rozważenia nawet najbardziej bezwzględnych rozwiązań.

WAMA Film Festival w Olsztynie

www.wamafestival.pl

Facebook

Pin It on Pinterest

X
Skip to content