Grupa teatralna „ENEMA”

Grupa teatralna ENEMA ukształtowała się w październiku 2004r. na bazie grupy teatralnej „Po Kacperku”. Przez pierwsze lata przeważającą większość grupy stanowiły charyzmatyczne dziewczęta z działdowskich szkół gimnazjalnych, a ostatnie lata to pięcioosobowy „mocny” skład damsko-męski. Pierwszym spektaklem grupy było przedstawienie muzyczno-kabaretowe pt. „Tele-Kopciuszek 2005”, na podstawie bajki muzycznej do tekstu Jana Brzechwy, okraszone współczesnymi piosenkami i modną konwencją telewizyjnego show. Wystawione zostało w marcu 2005 roku w MDK, a następnie na Płośnickim Lecie Teatralnym (w czerwcu) i na Maratonie Teatralnym we wrześniu.

W czerwcu 2006 r. grupa przygotowała spektakl poetycko-muzyczny pt. „A dziś w nocy przy świetle księżyca”, wykorzystujący słowiańskie zwyczaje i obrzędy Nocy Świętojańskiej do nastrojowego przedstawienia poezji M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, B.Ostrowskiej i M. Cwietajewej. Na scenie był prawdziwy las, a na środku sali widowiskowej – jezioro i ognisko.

Rok później (2007) powstał spektakl muzyczno-humorystyczny „Wielki podryw”, wykorzystujący ruch, muzykę, gesty (i teksty z gazet dla nastolatków), aby rozbawić publiczność i pośmiać się z samych siebie. Z tym spektaklem, po raz trzeci w historii teatrów MDK-owskich wystąpili na Płośnickim Lecie Teatralnym. W czerwcu 2008roku grupa przygotowała spektakl poetycko-muzyczny pt. „Dobrze widzi się tylko sercem”. Tym razem scenariusz przygotowały aktorki grupy, opierając się głównie na motywach „Małego Księcia” A.de Saint-Exupery.

W styczniu 2009r. grupa przygotowała „Spektakl eksperymentalnie potraktowany” na podstawie scenariusza Z. Izdebskiego. Aktorzy znakomicie odnaleźli się w „teatrze absurdu”.

W czerwcu tego samego roku powstała sztuka pt. „Szklana menażeria” na podstawie dramatu T. Williama. Po raz pierwszy aktorzy musieli zmierzyć się z prawdziwą sztuką teatralną i jednocześnie z klasyką dramatu. Było to przedstawienie, do którego z wielką pieczołowitością zbudowaliśmy scenografię, zadbaliśmy o kostiumy i rekwizyty. Klimat sztuki był wyjątkowy.

W grudniu 2009r. aktorzy teatru Enema wspólnie z aktorami i tancerzami innych grup MDK-owskich wystąpili w widowisku taneczno-teatralnym pt. „Opowieść wigilijna” wg.K.Dickens’a. Ta inscenizacja łączyła ruch sceniczny i grę aktorską z oryginalną choreografią. Niezwykłości przedstawieniu nadawała piękna scenografia i teatralne kostiumy tancerzy i aktorów (w widowisku tym brało udział około 120 osób).

W kwietniu 2010r. grupa pokazała swoją ostatnią sztukę teatralną pt. „Jak aniołowie koniec świata urządzali” na podstawie sztuki R. Bruttera („Kantata na cztery skrzydła”). Opowiadała o tym, w jaki sposób dwóch aniołów pomagało pewnej dziewczynie odrzucić samobójcze zamiary. Komediowo-refleksyjna formuła sztuki wzruszyła i rozbawiła publiczność.

Aktorzy teatru Enema kilkakrotnie występowali w programach artystycznych przygotowywanych na Święto 11 listopada, w wieczorkach poetyckich, spotkaniach teatralnych itp. oraz prowadzili jako konferansjerzy programy artystyczne dla dzieci, festiwale piosenki, festyny itp.

Instruktorem grupy i reżyserem spektakli jest Marzanna Bielecka-Maćkowiak. Scenografię do spektakli przygotowuje Emilia Wołejszo.

Od 2002r. (jeszcze przed nazwą „Enema”) do teatru należeli:
Dagmara Ferenc (do 2009)
Daniel Chodyna (do 2009)
Anna Stolarska (do 2006)
Zuzanna Gąsowska (do 2004) (2007-2008)
Dorota Pytlarczyk (do 2005)
Od 2003r.
Magdalena Tuszyńska (do 2006)
Karolina Gromke (do 2005)
Martyna Cierkowska(do 2005)
Ilona Szymańska (do 2005)
Od 2004r. (już jako „Enema”)
Justyna Sawicka (do 2005)
Sylwia Grabowska (do 2005)
Elżbieta Wabich (do 2005)
Paulina Komorowska (do 2005)
Agnieszka Frączek (do 2005)
Anna Śliwińska (do 2005)
Od 2005r.
Małgorzata Suś (do 2010)
Joanna Lewalska (do 2006)
Od 2006 roku
Weronika Gorzka ( do 2008)
Michał Borowski (do 2010)
Tomasz Tchórzewski (do 2010)
Weronika Budziak (do 2007)
Od 2007 do 2008
Karolina Kalinowska
Justyna Bartosik
Sara Cygańska
Dawid Mikołajczyk

Facebook

Pin It on Pinterest

X
Skip to content