Zapraszamy na przedstawienie „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”

utworzone przez | cze 9, 2022 | Aktualności

Na przedstawienie zapraszamy w poniedziałek, 13 czerwca, na godz. 19.00 do sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Działdowie przy ul. Jagiełły 13. Wstęp wolny. 

(Na zdjęciu plakat promujący przedstawienie) 

– Po 3-letniej przerwie spowodowanej termomodernizacją budynku a następnie pandemią, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Andrzeja Krzanowskiego w Mławie nawiązuje do wspaniałej tradycji spektakli muzycznych i powraca do serdecznego i gościnnego oraz przyjaznego nam Działdowa z kolejnym przedstawieniem – mówi Michał Gogolewski, reżyser, PSM I i II st. w Mławie.

– Tym razem będzie to jedna z pierwszych polskich oper „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” Jana Stefaniego do tekstu Wojciecha Bogusławskiego, zwanego ojcem polskiego teatru narodowego. Sięgamy po raz drugi po ten tytuł, pierwszy raz pokazaliśmy go w Mławie w…2009 roku – opowiada Michał Gogolewski. – Opera – to brzmi poważnie, a w istocie jest to komedia muzyczna z dialogami mówionymi w gwarze i staropolszczyźnie, ale bardzo zrozumiałej. Spektakl okraszony tańcami takimi jak krakowiak czy polonez, dużymi scenami zbiorowymi z rozmachem, i pełną paletą emocji – a wszystko to oczywiście siłami uczniów naszej szkoły, których młodość dodaje temu spektaklowi jeszcze więcej werwy i zapewne nowego spojrzenia na tę sztukę.

Streszczenia fabuły:
Do podkrakowskiej wioski przybywają Górale na czele z Bryndasem, któremu obiecana jest jako żona Basia, córka młynarza. Basia odmawia, jej ojciec również nie zamierza na siłę unieszczęśliwiać córki, co doprowadza do konfliktu między Góralami i Krakowiakami. Sytuację dodatkowo gmatwa druga żona młynarza, Dorota, która usiłuje pozbyć się Basi by mieć na własność jej narzeczonego, Stacha..Wszystko usiłuje opanować przypadkowo przybyły student Bardos, który wymyśla cud mający doprowadzić do pojednania zwaśnionych stron, jak i fortel mający na zawsze wybić amory z głowy Doroty.
Jaki to cud i czy uda się doprowadzić do szczęśliwego zakończenia dowiecie się Państwo na spektaklu.

Adaptacja tekstu i reżyseria – Michał Gogolewski
Choreografia – Anna Chocholska
Scenografia – Aleksandra Jarosz
Kierownictwo muzyczne – Kacper Czeczot, Michał Gogolewski 
Podkłady orkiestrowe – Maciej Baranowski

(Na zdjęciu plakat promujący przedstawienie) 

Facebook

Pin It on Pinterest

X
Skip to content