Zapraszamy do kina Apollo na “Il Boemo”

utworzone przez | mar 3, 2023 | Aktualności

Przepiękny film, pełen porywającej i namiętnej muzyki dla miłośników opery i melomanów, już 14 marca w kinie Apollo w Działdowie.

plakat filmowy filmu „IL BOEMO”

Film w naszym kinie zobaczycie Państwo 14 marca, godz. 18.00, bilety w cenie 18zł (normalny), 16 zł (ulgowy) do nabycia w kasie MDK ul. Jagiełły lun na www.mdkdzialdowo.pl w zakładce bilety online / kino.

Filmowa opowieść o zapomnianym muzycznym geniuszu Il Boemo, to niezwykła i nieznana historia Josefa Myslivečka, jednego z najbardziej cenionych kompozytorów operowych XVIII-wiecznych Włoch. Ukazane są losy artysty, jego relacje z fascynującymi kobietami, brawurowa droga na szczyt i bolesny upadek. W główną rolę wciela się aktor i muzyk Vojtěch Dyk. Muzykę do filmu opracował i nagrał Vaclav Luks (dyrygent finału tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina) wraz ze swoim zespołem Collegium 1704, przy udziale wybitnych solistów operowych, takich jak: Philippe Jaroussky, Raffaella Milanesi, Emöke Baráth, Simona Šaturová, Juan Sancho oraz – tutaj cieszy polski akcent – Krystian Adam. Reżyser filmu, Petr Vaclav, zadbał o oddanie autentyzmu tej historii: podziwiamy bogactwo starannie przygotowanych kostiumów i urodę scenerii – Wenecji, Genui, Palermo, Neapolu, Rzymu i innych. Film jest tegorocznym czeskim kandydatem do Oscara, zdobył też 11 nominacji do Czeskich Lwów. Był prezentowany na międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. w San Sebastián, gdzie odbyła się jego światowa premiera, czy Rotterdamie.

Kim był Josef Mysliveček, znany jako Il Boemo?
Przez piętnaście lat kompozytor Josef Mysliveček (1737–1781), znany jako Il Boemo (wł. „Czech”), tworzył dla dworów i teatrów miejskich, od Neapolu po Florencję, Turyn i Wenecję. We Włoszech poznał też młodego Mozarta, z którym się zaprzyjaźnił i na którego twórczość miał niewątpliwy wpływ. Życie Il Boemo to historia niezwykle utalentowanego artysty, który wspiął się na sam szczyt sławy, by boleśnie spaść na dno zapomnienia.

Poznaj twórców IL BOEMO
Czas trwania: 140 minut. Film w języku włoskim
i czeskim z polskimi napisami.
Scenariusz i reżyseria: PETR VACLAV.
Występują: VOJTĚCH DYK, BARBARA
RONCHI, ELENA RADONICICH, LANA
VLADY.
Produkcja: Czechy, Włochy, Słowacja
Producent: JAN MACOLA, MIMESIS FILM (CZ)
Zdjęcia: DIEGO ROMERO SUAREZ LLANOS
Dyrygent i orkiestra: VÁCLAV LUKS, COLLEGIUM 1704
Soliści: PHILIPPE JAROUSSKY, EMÖKE BARÁTH, RAFFAELLA MILANESI, SIMONA ŠATUROVÁ,
JUAN SANCHO, KRYSTIAN ADAM, SOPHIE HARMSEN
Montaż: PAOLO COTTIGNOLA, FLORENT VASSAULT, FLORENT MANGEOT
Scenografia: IRENA HRADECKÁ, LUCA SERVINO
Kostiumy: ANDREA CAVALLETTO
Dźwięk: DANIEL NĚMEC, FRANCESCO LIOTARD
Makijaż: ANDREA McDONALD
Producent wykonawczy: KLÁRA BOTLÍKOVÁ, VENDY FENCLOVÁ
Efekty specjalne: MICHAL KŘEČEK
Konsultant: DANIEL E. FREEMAN

(Na zdjęciu plakat filmowy filmu „IL BOEMO”)

Facebook

Pin It on Pinterest

X
Skip to content