Warsztaty Gwary Mazurskiej

utworzone przez | lut 17, 2020 | Aktualności

W czwartek 13 lutego w Miejskim Domu Kultury w Działdowie odbyły się Warsztaty Mowy Mazurskiej, poprowadzone przez Piotra Szatkowskiego, badacza i rewitalizatora mowy i kultury mazurskiej.


— Warsztaty te są początkiem projektu, organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Działdowskiej oraz Miejskiego Domu Kultury — mówi Marzanna Bielecka-Maćkowiak, instruktor do spraw teatru i koordynator projektu. — Projekt „Działdowskie Mazurzenie” ma na celu popularyzowanie wiedzy o spuściźnie językowej naszego regionu. Drugim etapem będzie konkurs czytelniczy w gwarze mazurskiej, skierowany do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych. Konkurs ten odbędzie się 19 marca w MDK.

W warsztatach wzięli udział przedstawiciele wszystkich szkół podstawowych w Działdowie oraz szkół w Księżym Dworze, Klęczkowie i Ruszkowie.

— Piotr Szatkowski, zaangażowany w nasz konkurs, urodził się w Działdowie, ukończył skandynawistykę na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, obecnie doktorant Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, redaktor czasopisma „Cech – Mazurski Cejtunek”, autor przekładu „Małego Księcia” na staropruski i mazurski, współautor słownika mowy mazurskiej „Mazurska Gadka” oraz książki „Mazurski febel albo mazurska fibla czyli elementarz mowy mazurskiej” — dodaje pani Marzanna.

mcz

Facebook

Pin It on Pinterest

X
Skip to content