Prezentacja filmów Festiwalu GRAND OFF – 7 i 21 lutego 2020 r w MDK

utworzone przez | sty 27, 2020 | Aktualności

– Festiwal Grand OFF to najważniejsza inicjatywa, promująca kino niezależne w Polsce i jedna z najważniejszych tego typu inicjatyw na świecie – mówi Marzanna Bielecka-Maćkowiak, instruktor MDK. – Najciekawsze produkcje z całego świata poddawane są preselekcji i typowane przez profesjonalną Komisję Nominacyjną do nagród w jedenastu kategoriach: scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, aktorka, aktor, fabuła, dokument, animacja oraz najlepszy film polski.

My będziemy mieli przyjemność wszystkie nagrodzone filmy zobaczyć!

Jednocześnie informujemy, iż pokazami filmów Grand OFF rozpoczynamy piątkowe wieczory filmowe w Klubie Miłośników Filmu w MDK. Zapraszamy!

Najlepszy Scenariusz: ”Morale”, Niemcy, Reżyseria: Lukas Nathrat
Mara bierze udział w intensywnym szkoleniu niemieckich sił zbrojnych. Gdy inny żołnierz, Weber, upokarza ją przy członkach oddziału, Mara postanawia bronić się, nawet za cenę przekroczenia wyznawanych zasad.

Najlepsza Reżyseria: „Rodzice”, Rosja, Reżyseria: Evgeniy Shemanov
Rodzice jako jedyni zawsze na nas czekają i zawsze są gotowi przebaczać. Dopóki żyją, chcą nas widywać. Ale przychodzi czas, kiedy jedyne co możemy zrobić dla tych, których kochaliśmy, to pielęgnować pamięć o nich.

Najlepsze Zdjęcia: „Wstań”, Francja, Reżyseria: Pierre Le Gall, Sarah Malléon Martynik
Ośmioletni Joseph nie może się pogodzić z wyjazdem starszego brata na kontynent. Pod wpływem ludowych opowieści dziadka, sądzi, iż Lentikri, starożytny martynikański potwór, grasuje w pobliżu domu, żeby zaatakować jego bliskich. Decyduje się na konfrontację.

Najlepszy Montaż: „Punkt bifurkacji”, Rosja, Reżyseria: Leonid Gardash
Często nie jesteśmy świadomi, że nasze działania przynoszą zaskakujące, a nawet katastrofalne skutki. Punkt bifurkacji, według teorii chaosu, to moment, gdzie najmniejsza zmiana układu może prowadzić do znacznych zmian w jego stabilności. W codziennym życiu, jest to chwila, która może na zawsze zmienić nasz los. Kumpelski żart staje się dla dwudziestoletniego Artema i doświadczonego policjanta ich własnym „punktem bifurkacji”.

Najlepsza Scenografia: ”Franka”, Białoruś, Reżyseria: Mitry Semenov – Aleynikov
Białoruś, rok 1943. Ranny żołnierz niemiecki przychodzi do gospodarstwa, w którym mieszkają doświadczone przez wojnę kobiety. Przestraszone, prawie go zabijają, jednak w odruchu litości, zabierają go do domu. Czy będą w stanie żyć z wrogiem?

Najlepsza Aktorka: ”Przepustka”, Austria, Reżyseria: Martin Winter
Kathy to dwudziestopięcioletnia osadzona, która dostaje przepustkę z okazji urodzin synka. Opuszcza wiedeńskie więzienie, aby odwiedzić go w mieszkaniu swojej matki. Kobieta nie radzi sobie z życiem, zaniedbując wnuka. Ten dzień staje się dla Kathy wyzwaniem. Zanim wróci wieczorem do więzienia, musi znaleźć dziecku nowy dom, konfrontując się z przeszłością. Prowadzi wyścig z czasem, zmagając się jednocześnie z własnymi potrzebami.

Najlepszy Aktor: „Portrecista”, Luksemburg, Aktor: Cyrus Neshvad
Mężczyzna na skraju depresji dostaje wiadomość o śmiertelnej chorobie wnuczki. Syn prosi go o opiekę nad nią. Dziadek nawiązuje relację z dziewczynką poprzez sztukę, co wprowadza trochę światła do ich życia.

Najlepsza Fabuła: „Archangel”, Meksyk, Reżyseria: Angeles Cruz
Archanioł to pięćdziesięcioletni rolnik, który traci wzrok. Zanim całkiem pogrąży się w ciemności, musi znaleźć opiekę dla Patrocinii, starszej kobiety z wioski, która ma tylko jego.

Najlepszy Dokument: „Piekło”, Sierra Leone, Reżyseria: Raúl de la Fuente
Chennu popełnij pierwsze przestępstwo w wieku piętnastu lat. Żył wtedy na ulicy.
Trafił do piekła więzienia na Pademba Road we Freetown. Rządzi tam Sillah. Jest to straszne miejsce. Chennu wyszedł po czterech latach. Teraz wraca tam ponownie.

Najlepsza Animacja: „Wir”, Francja, Reżyseria: Thomas Lagana
Podróżny zasypia w pociągu w drodze do domu. Gdy budzi się, zauważa, że jest sam. Postanawia sprawdzić, co się stało.

Najlepszy Film Polski: „Techno”, reżyseria Tadeusz Łysiak
Sześćdziesięcioletni rolnik, Ryszard, zajmuje się chorą na Alzeimera żoną. Moda dziewczyna z dużego miasta, którą spotyka przypadkiem, wprowadza go w świat muzyki techno. Chociaż na chwilę może zapomnieć o ogromnej odpowiedzialności, którą dźwiga na swoich barkach.

Facebook

Pin It on Pinterest

X
Skip to content