Niepodległa do hymnu! // 2021

utworzone przez | lis 8, 2021 | Aktualności

Wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego 11 listopada w samo południe stało się już tradycją. Hymn śpiewamy podczas oficjalnych uroczystości i podczas lokalnych wydarzeń kulturalnych w kraju i za granicą.

W tym roku akcję “Niepodległa do Hymnu” wspierają m.in. polscy olimpijczycy:

Dawid Tomala – chodziarz, mistrz olimpijski z IO w Tokio w chodzie na 50 kilometrów;
Anna Kiełbasińska – sprinterka, wicemistrzyni olimpijska z IO w Tokio w sztafecie 4 × 400 metrów;
Dariusz Kowaluk – sprinter, mistrz olimpijski z IO w Tokio w sztafecie mieszanej 4 × 400 metrów;
Wojciech Nowicki – mistrz olimpijski w rzucie młotem z IO w Tokio i brązowy medalista IO w Rio de Janeiro;
Piotr Małachowski – wicemistrz olimpijski IO w Pekinie oraz w Rio de Janeiro w rzucie dyskiem;
Malwina Kopron – brązowa medalistka IO w Tokio w rzucie młotem;
Tomasz Majewski – mistrz olimpijski w pchnięciu kulą z IO w Pekinie i Londynie.

Jak wziąć udział w akcji “Niepodległa d Hymnu”:

  1. Zaplanuj i zorganizuj w swojej gminie, mieście, czy szkole wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego 11 listopada br. w samo południe
  2. Przed 11 listopada br. wejdź na stronę niepodlegla.gov.pl/wydarzenia/ i kliknij znajdujący się pod mapą przycisk „Dodaj wydarzenie”
  3. Wypełnij formularz, wybierając wśród rodzajów wydarzeń akcję „Niepodległa do Hymnu”
  4. Wyślij formularz. Wydarzenie będzie widoczne na mapie po wprowadzeniu zgłoszenia przez administratora.
  5. Podczas wspólnego śpiewania Hymnu w trakcie obchodów Narodowego Święta Niepodległości zrób zdjęcie i opublikuj je w mediach społecznościowych z hasztagiem #niepodlegladohymnu
Akcja “Niepodległa do Hymnu” to nie jedyne wydarzenie, które przygotowało Biuro Programu „Niepodległa” dla Państwa na Narodowe Święto Niepodległości. Biuro udostępniło Państwu także wystawę „Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku” – materiał popularnonaukowy, który można wykorzystywać z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz przy omawianiu procesu odbudowy polskiej państwowości. Przypomina najważniejsze fakty związane z historią włączania różnych regionów Polski w granice niepodległego państwa. Wystawa łączy w sobie wątki wielkiej historii z historiami lokalnymi, uświadamiając jednocześnie, jak bardzo skomplikowany był proces wrysowania nowych państw na mapę Europy po I wojnie światowej. Wystawa jest dostępna na stronie https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/niepodlegla-na-mapach-ksztaltowanie-granic-po-1918-roku-bezplatna-wystawa-do-pobrania/.

Dziś i jutro zapraszamy na dwuczęściową, wyjątkową debatę pt. „Jaka Polska? Rozmowy Ojców Niepodległości”. Sześciu historyków badających najnowsze dzieje Polski będzie reprezentować sześciu Ojców Niepodległości:  Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego, Wincentego Witosa i Ignacego Jana Paderewskiego. Debata będzie miała premierę online na:Facebooku Biura Programu „Niepodległa”,kanale YouTube Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku orazstronie niepodlegla.gov.pl .

Premierę zaplanowano na:część I – poniedziałek 8 listopada 2021 r. o godz. 18.00,część II – wtorek 9 listopada 2021 r. o godzinie 18:00.

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada 2021 r. o godz. 20.00 zapraszamy Państwa na niepowtarzalny koncert pt. „CHOPIN / NORWID / NIEMEN”. W koncercie dla Niepodległej po kompozycje Chopina i  Niemena oraz wiersze Norwida sięgną artyści: orkiestra AUKSO, pianista Marcin Masecki, wiolonczelista Tomasz Pokrzywiński, wokalista Stanisław Soyka oraz młodzi śpiewacy Kasia Moś i Wojciech Myrczek. Koncert będzie transmitowany na żywo 10 listopada 2021 r. od godz. 20.00 na stronie niepodlegla.gov.pl oraz na kanale Youtube Niepodległej. Retransmisję będzie można obejrzeć w sobotę 13 listopada 2021 o godzinie 15:45 na antenie TVP Kultura lub wysłuchać w Narodowe Święto Niepodległości o godzinie 13:00 w radiowej Dwójce.

Natomiast 11 listopada od godziny 14.00 zapraszamy na transmisję koncertów ze Sceny Muzycznej Festiwali Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Na Scenie, ustawionej na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego, zagrają prawdziwe gwiazdy rodzimego rynku muzycznego. Koncerty rozpoczną się o godz. 14.00 występem Magdy Beredy, po której na scenie pojawi się Bitamina – zespół, który ma na swoim koncie 5 albumów studyjnych. O 15.45 na scenę wejdzie idol nastolatek – Dawid Kwiatkowski, zdobywca wielu prestiżowych nagród muzycznych, którego najnowszy singiel „Proste” w błyskawicznym tempie podbił serca słuchaczy. O godz. 17.15 na scenie pojawi się Paweł Domagała, wykonawca hitu „Weź nie pytaj”. Ostatnim koncertem na tej scenie będzie występ Grubsona, którego utwór „Na szczycie” po raz pierwszy w historii polskiego rapu został odtworzony w serwisie YouTube ponad 100 mln razy. Koncerty będzie można oglądać na stronie niepodlegla.gov.pl, na kanale YouTube Niepodległej oraz na profilu Facebook https://www.facebook.com/niepodlegla1918.
Serdecznie zapraszamy.

Biuro Programu „Niepodległa”

(Na zdjęciu plansza zapraszająca do wspólnego śpiewania hymnu)

Facebook

Pin It on Pinterest

X
Skip to content