Muzyczna Rodzina Franka Bonka dała niesamowity koncert [ZDJĘCIA, FILM]

utworzone przez | sie 25, 2021 | Aktualności, Wydarzenia

We wtorek (24 sierpnia) w Miejskim Domu Kultury w Działdowie odbył się wyjątkowy koncert, poświęcony pamięci wspaniałego muzyka Franciszka Bonka.

Franciszek Bonk był jednym z najpopularniejszych działdowskich artystów, przez prawie dwie dekady tworzył, występował i prowadził sekcje muzyczne. Grał na pianinie i saksofonie, pracował z wieloma wokalistami, sam również śpiewał i komponował. Kreator licznych sukcesów działdowskich zespołów „Pyskatki”, „Agregaty”, „Impuls”.

„Tribute to Franciszek Bonk”, to hołd złożony artyście, przypomnienie jego sylwetki i dokonań, twórczej drogi na której spotkał wielu wspaniałych instrumentalistów i solistów. W muzyczną podróż z Franciszkiem Bonkiem zabrali nas: Ela Bonk-Lisewski, Elek Cichosz, Ewa Pydynkowska, Elżbieta Wierzejska, Stanisław Szwaracki, Anna Barbara Czuraj-Stuzik, Marian Brandt, Elżbieta i Zbigniew Stankiewiczowie, Robert Schade, Paweł Stawiński, Anna Osmakowicz, Stanisław Czeczot, Jan Lipert, Romuald Pszenny, Paweł Stawiński, Tomasz Piotrowicz, Grzegorz Wadecki.

Nie zabrakło też wspomnień o panu Franciszku, którymi dzieliła się z publicznością córka muzyka, Elżbieta Bonk-Lisewski. Natomiast druga córka pana Franciszka, Dominika, przesłała krótki filmik, na którym zaprezentowała utwór instrumentalny i wiersz poświęcony Tacie. Na ekranie zobaczyliśmy też archiwalny występ zespołu Impuls z 1984 roku, gdzie na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze zdobyli Złoty Samowar, a także fragmenty koncertu, który odbył się w 1995 roku w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Działdowie, gdzie pan Franciszek akompaniował i śpiewał wraz z grupą swoich wokalistów.

Na koncercie obecna była też żona pana Franciszka, Eugenia Bonk, która wraz córką Elżbietą, wokalistką Elżbietą Stankiewicz, z dyrektorem Miejskiego Domu Kultury, Sławomirem Rutkowski, burmistrzem Działdowa Grzegorzem Mrowińskim i  starostą działdowskim Pawłem Cieślińskim dokonali odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Franciszkowi Bonkowi. Tablica znajduje się w holu Miejskiego Domu Kultury.

– Wiemy, że pamięć jest ulotna i chcielibyśmy, aby mieszkańcy naszego miasta wiedzieli, że te wszystkie sukcesy, których jesteśmy świadkami, tak naprawdę zaczęły się wiele lat temu i dlatego też, postanowiliśmy upamiętnić raz na zawsze dokonania Franciszka Bonka – powiedział burmistrz Działdowa, Grzegorz Mrowiński. A skąd pomysł na ten niezwykły koncert? – Pomysł pojawił się 5 lat temu, kiedy byłem na jubileuszu 30. lecia pracy artystycznej Anny Osmakowicz w Warszawie, spotkałem tam panią Elżbietę Bonk-Lisewski i wówczas postanowiliśmy, aby w Działdowie upamiętnić pana Franciszka Bonka, którego również i ja pamiętałem z dzieciństwa – powiedział burmistrz Działdowa, Grzegorz Mrowiński. – Jego wkład w rozwój artystyczny naszego miasta jest niepodważalny. Widownia która przybyła oklaskiwać Muzyczną Rodzinę Franka Bonka i uczcić Jego pamięć, świadczy o tym, że to co zostało przez Niego zbudowane, będzie trwało wiecznie. Jestem pod wielkim wrażeniem koncertu a pełna widownia świadczy o tym, że takie koncerty są potrzebne. Franciszek Bonk (1937-2006) to była postać związana z Miejskim Domem Kultury, tworzył i prowadził wiele zespołów muzycznych. Animator kultury, zawsze skromny, z wielkim talentem, który przekazywał swoim podopiecznym.

– Jestem bardzo wzruszona i składam najserdeczniejsze podziękowania za tak wspaniały gest i za pamięć o naszym Tacie, dziękuję Muzycznej Rodzince Franka Bonka, bez Was nie byłoby tego wspaniałego koncertu. Działdowo, z całego serca dziękuję – powiedziała Elżbieta Bonk-Lisewski.

Koncert zorganizował Miejski Dom Kultury w Działdowie.

oprac.mcz

(Na zdjęciu Elek Cichosz, Paweł Cieśliński, Grzegorz Mrowiński, Elżbieta Bonk-Lisewski i Eugenia Bonk)