Kino Apollo uroczyście otwarte [zdjęcia, film]

utworzone przez | wrz 7, 2020 | Aktualności, Wydarzenia

W drugim dniu (sobota, 5 września) XI Festiwalu Cittaslow w Działdowie, dokonano uroczystego otwarcia kina Apollo, mieszczącego się w budynku Miejskiego Domu Kultury przy ul. Jagiełły.

Na gali nie zabrakło znamienitych gości, którzy zaszczycili Działdowo swoją obecnością. Na otwarciu kina cieszyli się wraz z nami: dyrektor Departamentu Turystki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie Marcin Galibarczyk, prezes Stowarzyszenia Polskich Miast Cittaslow Jacek Kostka, kierownik Biura Promocji Cittaslow Bogusław Kowalewski, przedstawiciele Komitetu Naukowego Cittaslow, starosta powiatu olsztyńskiego Andrzej Abako, wicestarosta powiatu olsztyńskiego Joanna Michalska, burmistrzowie miasteczek Cittaslow, wicestarosta Powiatu Działdowskiego Marian Brandt, przewodniczący Rady Powiatu Działdowskiego Michał Struzik, przewodniczący Rady Miasta Działdowa Romuald Remiszewski, wiceburmistrz Działdowa Andrzej Wiśniewski, radni Rady Miasta Działdowo, dyrektorzy podległych placówek oraz gospodarz spotkania burmistrza miasta Grzegorz Mrowiński i dyrektor Miejskiego Domu Kultury Sławomir Rutkowski. 

ZOBACZ materiał z relacji na żywo na Facebooku >>>

Kino Apollo mieści się w budynku Miejskiego Domu Kultury. Obiekt ten, to neorenesansowy budynek z 1896 roku, został przebudowany ok. roku 1900, funkcjonował tutaj hotel i restauracja miejscowego przedsiębiorcy. W okresie międzywojennym mieścił się tutaj dom towarzystw, sala kinowa i pierwsza w mieście kręgielnia. Budynek do dziś zachował pierwotny wygląd zewnętrzny, wewnątrz niezmieniony został wystrój sali kinowo-koncertowej z dużą sceną i balkonem. W ramach zakończonej rewitalizacji wyremontowany został cały obiekt, sala widowiskowo-kinowa został wyposażona w ultranowoczesny projektor laserowy i nagłośnienie przestrzenne dolby digital 5.1. Kino posiada 260 miejsc siedzących, w tym 50 na antresoli.

Burmistrz Grzegorz Mrowiński podziękował przybyłym gościom, że w tych trudnych chwilach są z nami:

— Kino, które funkcjonowało w okresie międzywojennym, to było kino Światowid, ale było też i kino Apollo. Po wojnie mieliśmy kino Huta. ale powróciliśmy do nazwy kina Apollo. Nie zmieniamy jej, ponieważ mieszkańcy są  do niej bardzo przywiązani — powiedział burmistrz Grzegorz Mrowiński. — Serdecznie dziękuję przybyłym gościom za to, że w tych trudnych chwilach są z nami. Jak dokonać otwarcia kina w tych trudnych czasach (to wydarzenie, które trafia się raz na sto lat). Nie będzie więc przecinania wstęgi, ale za to symboliczne opuszczenie ekranu.  
Tego symbolicznego gestu dokonali burmistrz Grzegorz Mrowiński, Marcin Galibarczyk, Marian Brandt, Michał Struzik, Romuald Remiszewski i Sławomir Rutkowski. 

Następnie nastąpiła prezentacja możliwości funkcjonowania nagłośnienia i pokaz świateł. 

Niespodziankę przygotowali przedstawiciele Sianowa (organizator Folk film Festiwal), którzy w imieniu władz samorządowych i domu kultury przekazali statuetkę Kokofa, dyrektorowi Sławomirowi Rutkowskiemu życząc wielu artystycznych sukcesów.  

Również wicestarosta Marian Brandt pogratulował pięknego kina:

— To wyjątkowe wydarzenie dla mieszkańców miasta i powiatu, dziękuje burmistrzowi Radzie Miasta za podjęcie takiego wyzwania, jakim była ta inwestycja,  oczekiwana przez mieszkańców. Przywrócenie funkcji kulturalnych temu obiektowi to wspaniałe osiągnięcie. 

Następnie odbył się pokaz filmów o regionie, po czym goście i gospodarze udali się na zwiedzanie obiektu. 

mcz

Facebook

Pin It on Pinterest

X
Skip to content