„Dziadek do orzechów” – retransmisja z Teatru Bolszoj w Moskwie

utworzone przez | gru 6, 2021 | Aktualności

(Na zdjęciu plakat promujący wydarzenie)

Miejski Dom Kultury w Działdowie przygotował dla Państwa nową propozycję w kalendarzu wydarzeń – jaką jest retransmisja „Dziadka do orzechów” z Teatru Bolszoj w Moskwie. Zapraszamy 29 grudnia, godz. 18.00 do sali widowiskowo-kinowej w MDK ul. Jagiełły 13.Bilety mogą Państwo nabyć w kasie MDK lub na stronie www.mdkdzialdowo.pl

Autor: Piotr Czajkowski. Czas trwania: 135 minutObsada: Margarita Szrajner (Maria), Siemion Czudin (Dziadek do orzechów), Denis Sawin (radca Drosselmeyer), Aleksander Wodopietow (Król Myszy), pierwsi tancerze, soliści, koryfeje i zespół baletowy. Twórcy: Jurij Grigorowicz (choreografia), Jurij Grigorowicz (libretto (według E.T.A. Hoffmanna i Mariusa Petipy)), Natalia Woronowa (zdjęcie w tle) 

Opis: W wigilijny wieczór mała Maria i jej rodzina gromadzą się, by wspólnie świętować ten wyjątkowy czas. Dziewczynka otrzymuje niezwykły podarek od swojego ojca chrzestnego, Drosselmeyera. Wydarzenia wieczoru przybierają zaskakujący obrót, gdy zabawki ożywają. Dziewczynka trafia w sam środek magicznej przygody.
W wielu krajach nie ma Bożego Narodzenia bez gwiazdkowego spektaklu Dziadka do orzechów. Choć prapremiera baletu odbyła się w Petersburgu w dniu Świętego Mikołaja, 6 grudnia 1892 roku, to tradycja gwiazdkowa towarzysząca temu baletowi powstała niemal pół wieku później w Stanach Zjednoczonych. Oparty na opowiadaniu pisarza fantasy E.T.A. Hoffmanna, Dziadek do orzechów miał wykorzystywać zainteresowanie elit petersburskich fantastyką. Tymczasem okazał się wspaniałym spektaklem familijnym. Mali widzowie odnajdą w nim baśniową historię Marii, która dzięki dobremu sercu i odwadze wyzwala spod czaru księcia zaklętego w dziadka do orzechów. To jeden z najpiękniejszych baletów klasycznych, z fenomenalną muzyką Czajkowskiego.

Facebook

Pin It on Pinterest

X
Skip to content