Konkurs Mowy Mazurskiej „Działdowskie Mazurzenie”

utworzone przez | lut 11, 2020 | Aktualności

W związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą przyłączenia Działdowszczyzny do Polski, Towarzystwo Miłośników Ziemi Działdowskiej wraz z Miejskim Domem Kultury w Działdowie organizują Konkurs Mowy Mazurskiej.

Do konkursu zaproszeni zostają uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, którzy będą czytali teksty w mowie mazurskiej. Z pośród uczestników wyłonieni zostaną Mistrzowie Mowy Mazurskiej. Konkurs poprzedzony będzie warsztatami, które poprowadzi Piotr Szatkowski – badacz i rewitalizator mowy i kultury mazurskiej.
Piotr Szatkowski urodzony w Działdowie, ukończył skandynawistykę na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, obecnie doktorant Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, redaktor czasopisma „Cech – Mazurski Cejtunek”, autor przekładu „Małego Księcia” na staropruski i mazurski, współautor słownika mowy mazurskiej „Mazurska Gadka” oraz książki „Mazurski febel albo mazurska fibla czyli elementarz mowy mazurskiej”.

Konkurs ma na celu popularyzowanie wiedzy o spuściźnie językowej regionu.

13 lutego, godz. 10.00 – Warsztaty Mowy Mazurskiej, prowadzenie Piotr Szatkowski

19 marca, godz. 10.00 – Konkurs Czytania w Gwarze Mazurskiej, sala teatralna MDK, ul. Wolności 64